Menu

Historie in het Gildehuis: vervolg Soester scholenverhaal 

woensdag 04 februari 2026

Een volle zaal, veel herkenning en nog meer verhalen: dinsdagavond 3 februari verzorgden Lex en Peter namens Uitgeverij Peles een presentatie tijdens het Historisch Café van de Historische Vereniging Soest in het Gildehuis. Zo’n veertig belangstellenden kwamen af op deze lezing, die een vervolg vormde op de succesvolle bijeenkomst van november vorig jaar over de mavo’s in Soest.

Dit keer doken we in de geschiedenis van de Naaldvakschool, de Koningin Emma Huishoudschool, de Nijverheidsschool en de LTS. Lex en Peter namen het publiek mee naar een tijd waarin de oprichting van huishoudscholen werd gezien als een belangrijke stap in de emancipatie van vrouwen. Lex stond stil bij de verschillende emancipatiegolven door de jaren heen en plaatste het onderwijs in die bredere maatschappelijke ontwikkeling.

Peter belichtte onder meer de geschiedenis van de Nijverheidsschool aan de Molenweg, die later een nieuwe bestemming kreeg als openbare bibliotheek, ontstaan uit een fusie tussen de Nutsbibliotheek en de RK-bibliotheek. Ook de bewogen oorlogsgeschiedenis kwam aan bod: de mobilisatieperiode waarin Nederlandse soldaten in het gebouw verbleven en later de Duitse bezetting, toen het pand dienstdeed als hoofdkwartier. De oprichting en later weer het verdwijnen van beide scholen, alsmede de fusie tot Scholengemeenschap Eemland kwam ook ter sprake.

Zoals vaker bij het Historisch Café zorgden zijsporen en anekdotes voor kleur. Zo passeerde de legendarische Jan Visser de revue, docent Nederlands en maatschappijleer op de LTS en later een markante figuur in het Soester politieke en culturele leven.

Bijzonder waardevol waren de bijdragen uit de zaal. Oud-LTS-leerling Adrie Butzelaar deelde persoonlijke herinneringen en ook oud-docent Jan Vermeer vertelde over zijn loopbaan, inclusief het opleiden van twee vrouwen in de autotechniek, destijds allesbehalve vanzelfsprekend.

De avond was levendig, herkenbaar en betrokken. Na afloop werd er aan de bar nog uitgebreid nagepraat, precies zoals het Historisch Café bedoeld is: samen de historie induiken, herinneringen ophalen en elkaar ontmoeten.

Voor ons was het een genoegen om deze avond te verzorgen. Wie weet vormen deze verhalen ooit de basis voor een uitgave over het voortgezet onderwijs in Soest.

Nieuwsoverzicht

Uitgeverij Peles

Uitgeverij Peles specialiseert zich in het ontwikkelen, schrijven en produceren van publicaties over weemoed, nostalgie en herinneringen.

Bestellen

Eén van onze boeken bestellen?

Boeken bestellen

Contact

Heeft u vragen? Neem gerust contact met ons op via info@uitgeverijpeles.nl!

Contact